Trinkelių klojimas

Jei ketinate samdyti meistrus arba ketinate patys kloti trinkeles, šiame įraše papasakosime viską, ką jums reikia apie tai žinoti – kokie būna trinkelių klojimo raštai, būdai, ornamentai, ką reikia apsvarstyti ir kaip tai padaryti pačiam.

Saugumas

Kaip ir kiekviename darbe saugumas neturėtų būti pamirštas, todėl dalinamės keletu patarimų, kurių reiktų laikytis, kad trinkelių klojimas neapkarstų:

Dirbdami su trinkelėmis, smėliu, žvyru ar cementu dėvėkite tinkamą avalynę ir mūvėkite pirštines.

Jei naudojate trinkelių vibroplokštę, turėtumėte užsidėti ausų apsaugas ir plienu apkaustytus batus.

Naudodami skiedinio mišinį bei maišydami betoną dėvėkite apsauginę kaukę nuo dulkių, apsauginius akinius ir apsaugines pirštines.

Drėgnas ir sausas cementas gali sukelti niežulį ar nudeginti, todėl elkitės atsargiai, prisidenkite odą ir nedelsdami nuplaukite cementą, jei jo pateko ant odos.

Jei naudojate sunkias grindinio plokštes ar keliate kitus sunkius daiktus, paprašykite, kad kas nors padėtų.

Planavimas

Prieš pradėdami kloti trinkeles apgalvokite, kur eis trinkelės, ar joms užtenka vietos, ar nereikės jų bereikalingai pjaustyti. Nusibraižykite planą, išmatuokite ilgį ir plotį, juos padauginkite ir turėsite plotą, prie kurio reiktų pridėti dar apie 5 procentus skirtus trinkelių pjaustymui. Jei žinote, kad reikės daug pjaustyti, prie planuojamo ploto pridėkite dar apie 10 procentų. Taip pat prisiminkite lietuvišką posakį, apie tai, kad “devynis kartus pamatuoti ir tik dešimtą pjauti” t.y. paskaičiavę plotą pasitikrinkite ar tikrai nieko nepraleidote, ar nepadarėte kokios klaidos.

Kasimas

Prisiminkite, kad turi būti nuolydis žemyn, antraip darysis balos. trinkelių klojimas aplink namą turėtų  būti apgalvotas, kad nuolydis būtų į teisingą pusę – vanduo bėgtų nuo namo, o ne į jį. Maždaug, kas metrą nuolydis turėtų sumažėti apie 1,5 cm. Aplink planuojamą kloti plotą sudėkite kuoliukus ir ant jų pažymėkite nuolydį – kuoliukai turėtų eiti tolygiai, ant jų užriškite virvutę, kad matytumėte kokio aukščio turėtumėte laikytis. Gylį apskaičiuokite sudėdami ne tik trinkelių aukštį, bet ir visus sluoksnius, kaip pvz smėlį. Tuomet galite pradėti kasti reikiamą gylį, o iškasę sulyginti žemę. Rekomenduojame kraštus sutvirtinti laikinais borteliais. jei iškasta žemė turi minkštų plotų, gali reikėti pakasti dar giliau – svarbu, kad minkštumas/kietumas būtų tolygus.

Pagrindo klojimas

Sekantis žingsnis – pagrindo klojimas. Tam puikiai tinka smulkintos uolienos, akmenys (žvyras). Dėl skirtingų dydžių bei aštrių kampų, juos nesudėtinga tankiai sudėti. Pagrindo storis priklauso nuo to, ant ko jis dedamas (smėlio/žemės/molio minkštumas) bei koks svoris bus dedamas ant pačio pagrindo. Jei pagrindas minkštas arba ant jo bus važinėja – kloti reiktų storesnes trinkeles. Rekomenduojama pagrindą padalinti į tris dalis – sukloti pirmąją, tuomet sutankinti (suspausti), dėti antrają, sutankintii ir tuomet trečiają irgi sutankinti. Baigus procesą, įsitikinkite, kad žvyras lygus ir nuožulnus – pagal visus anksčiau paskaičiuotus reikalavimus. Prieš dedant akmenis, galite pakloti ir neaustinę medžiagą, kuri užtikrins, kad akmenys nesmigtų žemyn netolygiai, taip pat būtų papildoma apsauga prieš augančias žoles.

Kraštų apvadai

Apvadas yra būtinas, jei norite, kad trinkelės tarnautų ilgai, neišsiskirtų (neatsirastų tarpai). Atminkite, kad oro sąlygos bei dažnas naudojimas turi įtakos, tad šioje vietoje rekomenduojame nepataupyti ir pasidaryti apvadus. Jie gaminami iš plastiko, betono, metalo ar net medžio.

Smėlis ir klojimas

Prieš klojant trinkeles ant pagrindo užpilamas ir išlyginamas smėlis. Smėlį galima lyginti su jums patogiu daiktu – pvc vamzdžiu, gulsčiuku, lenta. Kai smėlys išlyginamas, ant jo klojamos trinkelės. Trinkelės klojamos pasirinktu dizainu. jei jas reikia pjaustyti – naudokite deimantinį pjūklą ar kaltą – nepamirškite dėvėti apsauginių akinių!

Trikelių klojimas

Prieš klojant trinkeles verta jas pasidėlioti taip kaip jos bus sudėtos finaliniame rezultate nenaudojant nei smėlio nei skiedinio. Taip pasidėlioję matysite koks bus galutinis rezultatas, kuri trinkelė kaip dėsis ir ar reiks daug pjaustyti ir žinoma – kaip atrodys trinkelių raštas, jei naudosite skirtingų spalvų ar dydžių. Šis etapas svarbus ir tam, kad trinkeles sudėtumėte teisingai. Kitas patarimas – ypač aktualus, jei klojate iš natūralaus akmens – trinkeles imkite po vieną iš skirtingų pakuočių – taip užtikrinsite, kad spalvos bus nuoseklesnės, nes net to pačio gamintojo tų pačių trinkelių spalva skirtinguose pakuotėse gali kiek skirtis.

Jei išsidėliojote trinkeles ir jums patinka, ką matote, metas kitam žingsniui – skiedinio ruošimui. Ruošdami mišinį stenkitės vengti tiesioginio kontakto su oda, visada mūvėkite pirštines. Mišinį turi sudaryti cementas ir smėlis santykiu 1:5 t.y. viena dalis cemento ir penkios dalys smėlio. Turėtumėte išgautii tešlos konsistenciją. Norėdami patikrinti ar mišinio konsistencija yra tinkama, suspauskite į rutulį (lyg gamintumėte sniego gniūžtę) – tinkamos konsistencijos skiedinys išlaikys savo formą, neiširs, iš jo netekės vanduo.

Pradėdami nuo kampo, tepkite pakankamai skiedinio, kad uždengtumėte pirmosios trinkelės plotą. Skiedinio sluoksnio gylis turi būti maždaug 35-40 mm. Idealiu atveju, trinkelę dėkite, pradėdami nuo stataus kampo arba nuo tiesaus krašto. Padėję, švelniai bakstelėkite guminiu plaktuku arba paspauskite žemyn rankomis ir naudodami gulsčiuką įsitikinkite, kad trinkelė yra lygi ir atitinka jūsų siūlomą dizainą. Gulsčiukas yra ideali priemonė įsitikinti, kad trinkelės sudėtos lygiai. Nepamirškite būti atsargūs dėdami sunkias plokštes ir, jei reikia, kreipkitės pagalbos. Rekomenduojame natūralų smiltainį kloti ant pilno skiedinio sluoksnio, tai padės sumažinti tuštumų susidarymą, dėl kurio ateityje gali kilti problemų, taip pat užtikrins, kad plokštės bus paklotos ant tvirto pagrindo, kuris neleis trinkelėms judėti, todėl tarnaus ilgiau. Šiais laikais taip pat įprasta į skiedinio mišinį įmaišyti SBR rišiklio, o apatinę plokštės pusę padengti SBR mišiniu. Tai padeda plokštės sukibimui ir yra kaip barjeras saugantis, trinkelę nuo drėgmės.

Tarp trinkelių palikite apie 1 cm tarpą siūlei, kuri vėliau bus užpildyta skiediniu.

Kai kurias trinkeles gali reikėti pjaustyti, tam naudokite deimantinį diskinį pjūklą. Trinkeles, kurias reikės pjaustyti, pažymėkite, pjaukite pasidėję ant stabilios platformos.

Tarpų užpildymas ir užsandarinimas

Tarpų užpildymui naudokite smulkų smėlį – tiesiog šluota perbraukite kelis kartus per paviršių, kol tarpai prisipildys. Smėlis ir paviršius turi būti sausi. Švariai nušluokite plyteles, pašalinkite šiukšles, tuomet suriškite tam skirtu surišėju. Jis užtikrins, kad smėlis esantis tarpuose niekur nepabėgs, tarpuose nepradės augti augalai, o taip pat apsaugos nuo dėmių, riebalų, nešvarumų, rūdžių, samanų ir kito purvo. Taip pat lengviau išvalyti, jei kažką užpilsite.

Norėdami baigti, užpildykite siūles tarp grindinio plokščių, naudodami mentele ir sausą skiedinio mišinį, iš trijų dalių sumaišyto statybinio smėlio su viena dalimi cemento. Tvirtai suspauskite, kad visa jungtis būtų užpildyta, tada išlyginkite. Baigę nuplaukite plokštes ir būtinai pašalinkite ištaškytą ar perteklinį skiedinį, kol jis nesustings ir nesuteps grindinio.

Baigę kruopščiai nuvalykite skiedinio perteklių ir leiskite 24 valandoms sustingti, palikdami baigtą terasą.

Priežiūra

Tinkamai išklotas trinkeles prižiūrėti nesunku. Karts nuo karto reiktų iš naujo jas surišti, kad išlaikytų savo spalvą ir ilgiau tarnautų bei saugotų nuo dėmių. Rekomenduojama trinkeles laiks nuo laiko plauti, tam galima naudoti aukšto slėgio vandens purkštuvus.

Trinkelių klojimas kaina

Trinkelių klojimo kaina daugiausia priklauso nuo ploto ir apskaičiuojama dauginant iš kvadratinių metrų kiekio. Taip pat glai priklausyti nuo darbų sudėtingumo – bortelių skaičiaus, reikiamo trinkelių pjovimo kiekio.

Kaip išsirinkti trinkeles

Trinkelių tipai

Plytos – Plonesnės nei įprastos „statybinės plytos“, naudojamos namų dailylentėms, jos pagamintos taip, kad atlaikytų intensyvų naudojimą vaikštant. plytos būna įvairių formų, dydžių, spalvų, todėl gali atrodyti naujos arba sendinto dizaino. Kadangi jos mažesnės nei įprastos plytos, jų montavimas užtrunka kiek ilgiau, todėl įrengimo kaina gali būti kiek didesnė.

Betoninės trinkelės – yra daugybė formų, dydžių, tekstūrų ir spalvų, pradedant paprastais, kurie atrodo kaip tikras akmuo; kitų paviršiuose įspausti sudėtingi raštai. Tarpusavyje susijungiančios betoninės trinkelės turi sujungimo “mygtukus”, todėl jas galima lengvai sudėti kaip kokį lego. Šios trinkelės gana nebrangios, reikalauja minimalios priežiūros ir greitai montuojami.

Guminės plytelės – gaminamos iš perdirbtų padangų. Sukurtos taip, kad tiktų ant bet kokio paviršiaus, o dėl mažo svorio jas kartais netgi naudoja laivuose ant denio. Tokios trinkelės atrodo kaip betoninės, kurių apdaila primena plytą ir terakotą. Jos gan naujos rinkoje, todėl dar nėra aišku kaip jos tarnauja ilguoju laikotarpiu.

Piltas betonas yra patvarus ir vienas iš paprasčiausių pasirinkimų tiems, kurie planuoja trinkeles kloti patys. Nauji spalvą sujungiantys gaminiai gali suteikti senam betonui veidą.

Betoninės trinkelės būna įvairių formų ir stilių, įskaitant tuos, kurie imituoja natūralų akmenį; jos tvirtesnės už plytas ir sudaro tarpusavyje susijungiantį paviršių

Akmuo suteikia žavesio bet kokiai lauko erdvei; jų taip pat būna įvairių tipų.  net ir iš to pačio akmens išpjauti gabalai gali skirtis tiek savo spalva, tiek dizainu..

Žvyras tankiai pasiskirsto ir yra ekonomiškiausias pasirinkimas, nors intensyviai naudojant žvyrą, jį reikia reguliariai lyginti ir dengti papildomus sluoksnius.

Mediena taip pat gali būti naudojama – ją lengva dėti, be to yra ekologiška ir perdirbama

Ką reikia apsvarstyti prieš perkant trinkeles

Spalvos toną

Kai kalbame apie spalvos toną omenyje turime, tai kokio tamsumo ar šviesumo trinkelės turėtų būti. Kaip ir šiltos ar šaltos spalvos, pasirinktas tonas yra skonio reikalas, tačiau yra keletas dalykų, į kuriuos turėtumėte atsižvelgti ir apgalvoti.

Šviesesni tonai gali sudaryti erdvės pojūti, o tamsesni – pridėti jaukumo.

Gali kilti pagunda automatiškai pasirinkti natūralių atspalvių trinkeles, nes jos puikiai dera su aplinka. Tačiau atsiminkite, kad net ir natūralūs tonai vis dar turi geltonų, pilkų ar rožinių atspalvių, kuriuos gali sustiprinti saulės šviesa ar vanduo. Taip pat šios spalvos gali netikti jūsų namams. Rinkitės keliais atspalviais šviesesnes trinkeles nei jūsų namas, taip leisite jam išsiskirti ir būti pagrindiniu kiemo akcentu.

Kitas veiksnys yra tai, kiek saulės spindulių jūsų kiemas arba važiuojamoji dalis paprastai patenka į kiekvieną dieną. Jūsų trinkelių spalva gali keistis priklausomai nuo saulės poveikio. Visiškai tamsesnėms atkarpoms būtų naudingos šviesesnės spalvos trinkelės, kurios apšviečia vietą.

Apgalvokite kiek saulės gaus jūsų kiemas, nes ilguoju laikotarpiu ji taip pat daro įtaką trinkelių spalvai. Jei kieme yra vietų, kur visada (ar beveik visada) būna šešėlis, tuomet tokioms vietoms geriau rinktis šviesesnio atspalvio trinkeles, kad vieta taptų kiek šviesesnė.

Paskirtis

Tik vaikščiosite ar ir važinėsite ant trinkelių? Galbūt kepsite šašlykus, o gal turite baseiną? Visų pirma, trinkelių klojimas turi prasidėti nuo galvojimo apie praktiškumą. Jei žinote, kad trinkelės išsiteps – naudokite tamsenes. Jei važinėsite ant jų – tvirtesnes.

Vienspalės ar margos

Vienspalvės trinkelės suteikia elegantišką išvaizdą, tačiau turi ir neigiamą pusę: dėmės yra daug labiau pastebimos. Klojant įvairių spalvų trinkeles, lengviau paslėpti dėmes, be to jos gali lengviau susilieti su kraštovaizdžiu.

Jūsų trinkelių tekstūra taip pat gali turėti įtakos spalvai, net jei jos visos yra vieno tono. Tekstūrinės trinkelės turės didesnį spalvų skirtumą, nes įvairus paviršiaus aukštis – kad ir koks minimalus – sukuria šešėlio efektą, dėl kurio trinkelės atrodo šviesesnės arba tamsesnės natūralioje šviesoje (priešingai nei prekybos salone).

Jūsų namo spalva

Kai kurie trinkelių meistrai rekomenduoja trinkeles taikyti prie namo stogo spalvos. Nebūtinai identiškai, bet kad būtų panaši. Taip pat reiktų pagalvoti iš ko jūsų namas pastatytas. Pavyzdžiui, šalia mūrinio namo įrengus plytų dangą, gali būti per daug raudona, o pilkos arba neutralios trinkelės kartu su raudonomis plytomis suteikia daug malonesnį derinį. Siūlytume paieškote internete paveiksliukų, kad pamatytumėte, kas su kuo geriausiai dera.